SON DAKİKA

Üniversite Personeli Haber Portalı

Türk İhracatçısı Verilen Teşviklerden Habersiz.

Bu haber 24 Ağustos 2017 - 23:20 'de eklendi ve 139 kez görüntülendi.
Türk İhracatçısı Verilen Teşviklerden Habersiz.

Türk İhracatçısı Verilen Teşviklerden Habersiz.

Türkiye’de işletmelerin yararlanması için 100 farklı teşvik var. Devlet işadamının ve girişimcinin yanın da.

Bir kobi işini geliştirmek, nitelikli eleman çalıştırmak, yurtdışında müşteri ile görüşmek, ihracat yapmak, ürün geliştirmek, fuara katılmak, yurt dışında ofis açmak, marka ve paten almak için yapacağı harcamaların %70 şine kadarını devletten geri alıyor desem ve yılda 1 milyona dolar kadar hibe alabilir desem ne düşünürüsünüz.

tesvik-reklam

Bugün bir çok firma şu yada bu nedenle bu teşviklerden habersiz ve bu desteklerin çoğunu almıyor. Devlet bize %30 ortak, verdiğimiz vergi ve sgklardan sıkıldık serzenişlerini duyarsınız. Çok vergi veriyoruz hepimizin ortak yakınmasıdır. Bunların çoğunda da haklıyız. Ancak Kosgeb, Ekonomi Bakanlığı, İhracatçı Birlikleri, Tanıtım Grubu, Tanıtım Fonu, Kalkınma Bakanlığı, Tarım Bakanlığı, vs vs vs… Bir çok kurum ve kuruluş eliyle yüzlerce destek programı çalışıyor. Bunlar devletin güzel yüzü ve iş adamına hibe olarak verdiği bir çok destek var.

Buna karşı iş adamı yoğunluk, iş akışı, hızlı tepki vermek,  plansızlık hatta daha kötüsü bilgisizlik, umutsuzluk, mevzuat, bürokrasi nedeni ile bu teşvikleri almıyor ve uzak duruyor. Hatta başvuru bile yapmıyor.

Özellikle son 3 yılda bir çok yeni model teşvik ve sistem geliştiren iktidar bu destekleri farklı sektör ve iş alanlarına yaymak için çalışmalar yaptı. Özellikle Ekonomi Bakanımız Nihat Zeybekçi nin Türk ihracatı için yaptığı çalışmalar hizmet ihracatı teşvikleri, sağlık turizm teşvikleri, eğitim teşvikleri, medya ve yazılım sektör teşvikleri ve devrim gibi küresel tedarik zinciri desteği gibi proje desteklerini ekonomimize kazandırdı. Bu teşvikler aslında kendi içinde bir uzmanlıkta inşa edilmesi için gerekli alanı oluşturdu.

Devlet desteklerini almak için 3 şeye dikkat etmek gerekir. Mevzuat bilgisi, devletin istediği şekilsel başvuru sistemine uyum ve fiziksel delil. Bu çalışmalarda bir girişimcinin, iş sahibinin, muhasebe yada finans yetkilisinin bunu bilmesi ve takip etmesini imkansız kılıyor.

Teşvik danışmanlığı, teşvik danışmanı işte burada devreye giriyor. Firma ile devlet arasında firma ile bürokrat arasında dekoder görevi görmek ve gerekli şekilsel bütünlük sağlamak için. Bazı sabahlar kahvaltıdan önce resmi gazeteye bakıyorum. Yeni ne var diye. Gelişen dünya da firmanın desteklenmesi, desteğin doğru yere ulaşması, desteği hak eden firmanın   doğru değerlendirilmesi için her gün yeni bir değişim yürürlüğe giriyor. Bu amaçla yapılan çalışmaların hızına yetişmek yorumlamak, bakanlık bürokratları ile iletişime geçmek, anlamak ve anlatmak  için uzmana ihtiyaç var.

Biz bu uzmanlığı firmaya sağlarken devletin işini kolaylaştırıyoruz. Üstelik kendi maliyetimizi bile desteklerden sağlayabiliyoruz. Nerede ise bedavadan biraz pahalıya size milyon dolar kazandırabiliyoruz.  Bence iş dünyasının en seveceği iş ortağı bizler olacağız. Teşvik danışmanları… Bu aşamada uzmanlık ve tecrübe için doğru danışmanı seçmek ve teşviğin ne olduğunu doğru anlamak gerekir. Bir yerlerde siz gharcamadan ödeme yapan bir banka değil teşvik sistemi. Teşvik siztemi önce harca işine yatırım yap, bunu yaparken kayıt altında ve muhasebe sistemi içinde mantıklı harca gel devlet olarak bunun %50 %60 %70 ini geri vereyim diyor.

tesvikdanismanligilogo1

Anneme anlattığımda annem daha ne istiyorsunuz? Allahtan belanızı mı istiyorsunuz? Gidin çalışın proje üretin, ihracat yapın diyor. İgeme ve Murat Işık olarak bende diyorum ki annemi dinlemeliyiz. Durmayalım çalışalım üretelim. Bunu yaparken de devlet beni nerede destekliyor diye soralım.  Biz sorularınız için buradayız. Siz arayın ve doğru cevaba ulaşın diye biz bura da igeme olarak ekip arkadaşlarımla sizi bekliyoruz.

Üstelik 2017 sonuna kadar yeni bir teklifimiz var. Bunun için bize ulaşın.

https://www.igeme.com.tr/tesvik-danismanligi/

https://www.igeme.com.tr/ekonomi-yonetiminden-ihracata-3-yeni-destek/

https://www.igeme.com.tr/tesviklerde-yeni-bir-arac/

https://www.igeme.com.tr/ihracatcidan-yesil-pasaporta-akin/

https://www.igeme.com.tr/iletisim/

 

Etiketler :
POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA