SON DAKİKA

Üniversite Personeli Haber Portalı

Medical in Türkiye

Bu haber 24 Ağustos 2017 - 23:11 'de eklendi ve 101 kez görüntülendi.
Medical in Türkiye

Medical in Türkiye

Nedir?

Türkiye’nin gelişen pazarı; sağlık turizmini yurt dışında pazarlamak için kurulmuş, ilk profesyonel pazarlama, lobi, satış ve temsil şirketidir.

Neden Medical in Türkiye

Türkiye deki sağlık kuruluşları ve sağlık turizm paydaşlarının yurt dışında temsilinin eşit olarak yapılacağı bir pazarlama sistemidir.

Türkiye’ye gelen sağlık turisti,toplam pazarın ekonomik değerinin sadece % 3,7 dir. Türkiye yi şu ya da bu nedenle sağlık turizmi için arayan ve iletişime geçen kişilerin %6 sı hizmeti almaktadır

Bu durumda %94 kayıp potansiyel alıcının Türkiye’yi tercih etmemesinin temel nedenleri nelerdir?

  • Siyasi konjektür ve Türkiye de yaşanan olayların dışardan görünüş biçimi
  • Hukuk sistemimiz ve sağlık hizmeti alanındaki hukuksal riskler
  • İletişim
  • Sigorta ve yeterlilik
  • Ödeme ve finansman sorunları
  • Müdahale sonrası riskler ve tıbbi takip
  • Dokunmak
  • Yerinde temsil
  • Pazarlama ve yerel organizasyonlar
  • Sosyal alanda katılım

Bu nedenleri ortadan kaldırmanın yolu konusunda tüm profesyonel ve uzmanlar çözüm olarak ne önermiştir?

Türk Sağlık Turizminin profesyonel pazarlanması ve yurt dışında ofisler açarak bunu yerinde yapmak.

İşte medical in Türkiye bunu yapmaktadır. Medical in; Türkiye’ye  gelmeyen, getirmek isteyen projedir.

Nasıl Çalışacak?

İlk ofisimizi,Avrupa’nın başkentinde Brüksel’de açtık. Burada, ülkemizde belirlediğimiz 5 destinasyon İstanbul – Ankara – İzmir – Antalya – Afyon hattında 15 branşta kurumlarımıza yer vereceğiz. Her şehirde sadece bir kuruma yer vereceğiz. Bu kurumların hasta görüşmelerini, yerinde uzman ekibimizle yapacağız. A’dan z’ye her şeyini planlayacağız. Sağlık turisti kendi ülkesinin yasaları kapsamında çalışan bir firma ile anlaşma yapacak. Aynı turist kendi bankacılık sistemi kapsamında ödeyebilecek. İsterse taksitle bile ödeyebilecek. Sağlık Sektöründe çalışan hastane, poliklinik, klinik ya da doktorlarımızın Medical in Türkiye etik kuralları çerçevesinde,  çalışmak koşulu ile ilk gelen firmalarımızı alacağız. Bu çatı altında firmalarımız; yurt dışında kendi ofislerini açma, kendi personelleri ile orada satış yapma imkanı bulacaklar.

Medical in Türkiye ‘ye katılımın maliyeti nedir?

‘’Sağlık turizm konusunda bir ülkede ofis açmanın maliyeti ne kadardır? ‘’ diye sormak lazım önce. Acıbadem hastaneleri Hollanda da hastane açarken kaça mal etti. Bundan önce dünya göz hastaneleri, estetika, yada diğerleri yurtdışında kurumsal olarak neden temsil edilemediler. Neden Medical Park hastanelerinin yurtdışında operasyonları zayıf. Çünkü bu çok maliyetli bir iş, Zor bir iş, Sınır ötesi operasyonların zorluğu ve yönetimi problemdir. Brüksel’de bir ofisin kira maliyeti 1.000 euro ile başlar ve yukarı gider. Burada çalışacak bir kişinin, asgari ücret 1500 euro ve işveren primi ise 700 euro nispetindedir. Yani  çıplak maliyet 3.200 euro dur. Reklam, organizasyon vergi, masrafları ile birlikte 6.000 euro dur. Daha zor ve pahalı olanı bu sistemleri sürdürmektir.  Bu hizmeti kurum olarak 1.000 euro’ ya alabilecekler.

Sağlık Turizmi Konusu Neden Bu kadar Önemli?

Türkiye; son 15 yılda sağlık alanında; özel sektör, devlet olarak çok önemli yatırımlar yaptı. Dünyanın en başarılı doktor ve hastanelerine sahibiz. Bu durum, siz reklam yapmasanız da şifanın peşindeki insanlar tarafından bilinmekte ve değerlendirilmektedir. Bugün ülkemizde 500 bin dolayında sağlık turisti ve 2 milyar dolarlık bir sektörden bahsediyoruz. Bugün şehir hastaneleri ile birlikte bu rakamlar 5 katına çıkacak düzeydedir. Bu çalışmaların yapılması ve bugün daha çok duyuyor olmamızın bir başka nedeni de; bu alanda hükümetimizin almış olduğu teşvik kararları ve yelpazenin genişletilmesi ile birlikte, sağlık turizm alanında yönetmeliğin yayınlanmış olmasıdır.

Sağlık turizm sektörü; sadece hastane demek değildir. Bugün 500 bin kişinin çalıştığı sağlık sektörü zaten içerde bize de hizmet vermektedir. Burada olaya bir turizm hareketi olarak bakmak gerekir. Bir karşılaştırma yaparsak ülkemize gelen ve dünya kavganın çıktığı Rus turist gezmek için geldiğinde 700 dolar harcıyor. Ama aynı turist sağlık için geldiğinde minimum 2000 dolar harcıyor.

Sağlık Turizminde Türkiye nerede?

Sağlık turizminde veriler çok da net değil. Çünkü burada 2 farklı kavram var. Biri sağlık amacı ile gelen sağlık turisti,diğeri  Türkiye’ye turist olarak gelmiş,ihtiyaç duyduğunda hizmet alan;yani turistin sağlık durumu; sayıların ve verilerin netliğini önlemektedir. Ayrıca ülkemize özgü, yurt dışında yaşayan Türklerin, yani Diaspora Türklerinin aldığı hizmetlerin ölçülmesi sorununu göz ardı ederek projeksiyon yaparsak; bizim tecrübelerimiz  ve veri ekiplerimizin incelemesi sonucunda, 600 bin Sağlık Turisti ağırladığımızı, bunun 2.2 milyar dolarlık bir ekonomi oluşturduğu ve bu alanda 10 büyük pazardan biri olduğudur. Üstelik yoğun bir çalışma, stratejik bir pazarlama ve bölgede barışın sağlanması ile birlikte bunun 5 yıl içinde 3 katına çıkması mümkündür. Türkiye’nin ilk 5 pazardan biri olması mümkündür.

reklam1

Bugün Anadolu sağlık Grubu, Acıbadem, Medipol, Medicana Medical Park, Liv bu konuda yıldız hastaneler. Bir çok yıldız doktor ve başarılı hekimimiz var.

Sağlık Turizminde Türkiye hangi alanda başarılıdır?

Bu konu çok ilginçtir. Çünkü; 8000  estetik cerrahı ile plastik cerrahlarına sahibiz ve medikal estetik alanında dünyada  çok başarılı olduğumuz bilinmekte.Yine  dünyanın en iyi obezite ve saç ekim merkezi olduğumuz tescillidir. Dünyanın en iyi karaciğer merkezleri Türkiye’ dedir. Bugün Turgut Özal Tıp Merkezi Malatya’da bunu başarmış, dünyada 2., Avrupa’da birincidir. Atatürk Üniversitesi Erzurum da, organ nakli konusunda başarı yakalarken, Antalya’da, kanser ve bağımlılık alanında başarımız dünyada yakından takip edilmektedir. Bu nedenle saç ekiminde, obezitede, plastik cerrahide  gibi kısıtlamaları doğru bulmuyorum. Özellikle Dünya Sağlık Turizminde pazarın %70’i  yaşlı bakımı iken ve bu alanda büyük potansiyelimiz varken, Almanya’nın bizim 4’te1’imiz doğal su kaynağına sahipken, sadece kaplıca turizmi ile 1.5 milyar dolar gelir yaratırken; bizim bir an önce bu alandaki çalışmaları hızlandırmamız gerekmektedir.

Türkiye’nin teknik ve altyapısı bu kadar önemli midir?  Başka nedenler yok mu?

Bu nedenler tercih sebebidir. Asıl motivasyon; ulaşılabilir fiyat ve hizmet  diğer ülkelerin dezavantajlarıdır. Bugün Türkiye; fiyat olarak Avrupa’nın 4’te 1, ABD’ nin 7’de1 nispetinde avantaj sağlamaktadır. Ayrıca uzun bekleme süreleri, hizmete ulaşamama, bu konuda tecrübe ve hizmet kalitesi de diğer nedenlerdir. Paranızın alacağı en iyi hizmeti Türkiye de bulabilirsiniz. Sağlıkta dünya da birçok insanın kendi ülkesinde lüks olarak düşünülen hizmetler, Türkiye de ulaşılabilir sınıfındadır. Bu da Türkiye ye gelmek için ana motivasyondur.

Sağlık turizminde bu başarı için neler yapılması gerekiyor?

Bu konuda çok şanslı bir dönemde değiliz, hatta bazı fırsatları kaybediyoruz. Özellikle Avrupa’nın Cumhurbaşkanımıza haksız muhalefeti ve bakış açısı, özellikle batılı yabancının uzak durmasına sebep oluyor. Suriye ve Irak’ta savaş ve vize problemleri var. Tüm bunlar bir günde düzelmeyecek. Ama özellikle 2015 ağustosunda yayınlanan Hizmet İhracat Destekleri konusundaki düzenleme ve 14 Temmuz 2017 genelgesi ile birlikte, bu sektördeki teşvikler ve vizyonun hayata geçmesi gerekmektedir. Yapılacak çok şey var. Öncelik total bir çalışma, her kurum ve kişinin Türkiye markası için çalışması. Sonra bu sektörün sivil toplum kuruluş ve düzenleyici kuruluşlarının yurt dışında direkt sağlık turistine ulaşacak çalışmalar yapması.  Körler sağırlar birbirini Ankara’da, İzmir’de, Antalya’da fuarlarda birbirini ağırlamaması,  bunun yerine dünyanın her yerinde Türk Sağlık Turizmi ve Türkiye Markası için çalışmalar yapması gerekir. Türk dizilerinden, Cumhurbaşkanımızın şahsi karizmasına, her fırsatı Sağlık Turizmi için fırsata çevirmek gerekir. Benim Sayın cumhurbaşkanımızın başbakanken söylediği en sevdiğim konuşmalarından birinde ‘’Ben bu ülkenin pazarlamacısı, satıcısıyım’’ demişti. Biz, her birimiz; elimizdeki teknolojik ve mobilite imkanlarını kullanarak Türkiye’yi pazarlamalıyız.

Sağlık kuruluşu hastane, şehir hastaneleri ve üniversite hastaneleri neler yapmalıdır. Bu konuda yapılan çalışmalar için düşünceniz nedir?

Kurumsal yapısı oluşmuş özel sektör olarak tarif edeceğimiz marka sağlık zincirlerimiz bu konuda çok iyi çalışmalar yapmaktadır. Bunlarda iki elin parmakları kadardır. Ama diğerleri bu kadar teşvik ve imkana rağmen, yapmamak için bahane üretmekte ve bu alanı pas geçmekteler. Benim kızgınlığım burada başlıyor. Bu potansiyelin gelişmesi için bir çok imkan, teşvik ve sağlık turizmine özel teşvik varken siz hala kılınızı kıpırdatmıyorsunuz. Yapılacaklar listesine siz de biraz kafa yorsanız biliyor ya da buluyorsunuz. Bunu yapmak içinde harcayacağınız her 10 liranın 6 lirasını devlet veriyor.

 Daha ne bekliyorsunuz?…

Sağlık turizmi konusunda hangi teşvikler var, bu konuda sizin bir çalışmanız var mı?

Biz sağlık turizmini en çok önemseyen ve bireysel çalışmayı yapan şirketiz. Sağlık turizm pazarla, teşvikleri konusunda Türkiye’de 10 organizasyon yaptık, kuruluşları bir araya getirmek için, 5 eğitim organize ettik. Yurt dışında ilk pazarlama roadshow unu da biz yaptık. Sağlık Turizminde, sağlık turistine ulaşmak için yapılacak her çalışma, devlet destekleri kapsamında. Reklam desteğinden, sosyal medyasına, yurt dışında ofis kirasından, fuar katılımına, JCI sertifikasından yapacağınız organizasyonuna kadar. Daha birçok alanda teşvik var. Biz; devlet desteklerini sağlık kuruluşlarının alması konusunda da danışmanlık yapıyoruz.

Sağlık Turizminde Medical in Türkiye neleri başarmayı düşünüyor?

Öncelikle Türk sağlık kuruluşlarına hasta getirmek için çalışacağız. Bunu geniş ve sayısal olarak artırmak için ise önce sigorta şirketlerini Türkiye ile çalışmaya ikna edeceğiz. Böylece Türkiye’de tedavinin bedelini ödeyen sigorta şirketleri ile hasta sayımız artacak. Sonra Türkiye’yi tercih eden hasta  profili ,orta sınıf Avrupalı ve orta sınıf Ortadoğulu bu insanlara kendi ülkeleri sistemi içinde ödeme kolaylığı ve taksit seçeneği sağlıyoruz. Bunun dışında seminer, roadshow ve hasta görüşmeleri ile doktorlarımız Avrupa ya da dünyanın başka yerinde daha, soru ve düşünce aşamasında doktorlarımızla yüz yüze iletişim kurabilecekler. Bu iletişimin devamında ise operasyonunu Türkiye’de geçiren hasta, daha sonra aylık rutinler halinde doktoru ile görüşebilecek. Şifa arayan kişi, ister estetik, ister tıbbi nedenle olsun, ister yaşlı bir kişiye huzur evi hizmeti versin, ister bir engelliye kamp; size güvenmek ister. Güven ise dokunmadan olmaz. Biz direkt her alanda açacağımız merkezler ile,yurt dışındaki hastaya dokunmaya gidiyoruz .

Ayrıca Sağlık Turizmi alanında hizmetleri de çeşitlendirme ve kalite standartlarını geliştirmeyi hedeflemekteyiz.

Medical in Türkiye nerelerde çalışacak. Bu merkezler nerelerde açılacak?

İlk Merkezimiz Belçika Brüksel’de açıldı. İkincisini İngiltere, üçüncüsü Kuveyt’te olacak.2018 hedefimiz ise; 7 ülke daha açarak 10 ülke 10 ofis sayısına ulaşmak.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA