SON DAKİKA

Üniversite Personeli Haber Portalı

Üniversite

Bu haber 05 Temmuz 2017 - 0:02 'de eklendi ve 286 kez görüntülendi.
Üniversite

ÜNİVERSİTE

ÜNİVERSİTE NEDİR?
Üniversite çeşitli branşlarda yüksek düzeyde eğitimin verildiği, araştırmaların, bilimsel çalışma ve projelerin yürütüldüğü; enstitü, fakülte ve yüksekokul gibi birimleri kapsayan kurumdur.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİ NASILDIR?

Üniversite eğitimini örgün öğretim, açıköğretim ve uzaktan eğitim şeklinde üç başlıkta inceleyebiliriz.
Örgün öğretim; belirlenen bir zamanda derslerin verildiği öğretimin yüz yüze sınıf ortamında gerçekleştirildiği katılımın çoğunlukla belli kurallarla zorunlu tutulduğu öğretim türüdür. Örgün öğretim de birinci öğretim ve ikinci öğretim şeklinde ikiye ayrılır. Bu iki örgün öğretim şeklinin içerik bakımından hiçbir farkı bulunmamakla birlikte tek farkları ders saatleridir.

üniversite

Açıköğretim; yüz yüze eğitimin (istisnalar dışında) bulunmadığı, devam zorunluluğu olmayan ve derslerin kitap, video gibi araçlarla takip edildiği öğretim türüdür. Açıköğretim fakültesindeki bölümler örgün eğitim veren fakültelerdeki bölümlere denktir.
Uzaktan eğitim; derslerin internet üzerinden canlı oturumlar ile takip edildiği öğretim türüdür. Bazı sertifika programları da uzaktan eğitim aracılığıyla sunulmaktadır.

ÜNİVERSİTE EĞİTİMİNİN ÖNEMİ
Üniversite eğitimi her şeyden önce bireye uzmanlaşarak topluma faydalı olabileceği profesyonel bir alan sunar. Yine bireylerin seçtikleri mesleğe göre alanında uzman kişilerce eğitilmesi; ilgi, beceri ve birikimlerinin bu doğrultuda şekillendirilmesi de üniversite eğitimi ile gerçekleştirilir. Bunun yanı sıra eğitim sırasında üniversitenin sağladığı imkanlar çerçevesinde gerçekleştirilen mesleki uygulamalar, araştırmalar ve stajlar da mesleğe atılmadan önce yeterince tanımaya ve biraz olsun tecrübe kazanmaya olanak tanır.
Üniversite eğitimi öğrencilere yalnızca teorik bilgi birikimi sağlamakla kalmaz, onlar için sosyal gelişim ortamları yaratır ve kişisel gelişimlerini üst düzeye taşır. Örneğin yeni bir dil öğrenmek, iletişim kurmayı öğrenmek, yeni bir beceri kazanmak, kişinin eğitim kariyerini parlatacak sosyal ve kültürel çalışmalarda bulunmak… Bunların hepsi artık üniversite mezunu olmanın bile yeterli olmadığı iş hayatına atılmanın önündeki engelleri kaldıracak unsurlardır. Ayrıca üniversitenin sosyal gelişim açısından öğrencilere kazandırdığı önemli bir durum daha söz konusudur. Eğitimi yaşadığı şehir dışında alan öğrenciler için üniversite aynı zamanda kendi ayakları üzerinde durmayı ifade eder. Kişinin kendi alanında yavaş yavaş kendi imkanlarıyla yaşamayı öğrenmesi geleceği için büyük önem taşımaktadır.

EĞİTİM ALMAK İÇİN HANGİ ALANLAR SEÇİLMELİ?
Bu sorunun cevabı aslında çok kapsamlıdır. Öncelikle ilgi alanları ve beceriler göz önünde bulundurulmalıdır. Üniversite eğitimi kişiye, muhtemelen hayatı boyu sürdüreceği mesleği kazandıracaktır. Bu nedenle eğitim alınacak alana karar verilirken ilgi ve istekler, meslekten beklentiler ve maddi beklentiler göz önünde bulundurulmalıdır. Yine de tüm bunlara rağmen göz ardı etmememiz gereken bir gerçek var ki her bölüm iş imkanı sağlamıyor. Aslında hiçbir bölüm iş imkanı sağlamıyor.

üniversite bölümleri

Üniversite sayıları, kontenjanlar ve eğitime verilen önemin de artmasıyla üniversite mezunu sayısı bir hayli fazla. Bu nedenledir ki ilgi alanlarımızın çok da dışına çıkmadan geleceği şekillendirecek mesleklere göz atmakta fayda var.

GELECEĞİN MESLEKLERİ

TEKNOLOJİ- BİLİŞİM SEKTÖRÜ
Teknoloji ve bilişimin her gün biraz daha kolaylık sağlaması ve fayda sunmasına dayanarak rahatlıkla söyleyebiliriz ki bu sektöre dayalı mesleklerin önü oldukça açık.
Yazılım mühendisliği, yönetim bilişim, sosyal ağlar iletişim uzmanlığı, web tasarımcılığı vb. meslekler bu sektörde yer almaktadır.

SAĞLIK SEKTÖRÜ
Sağlık sektörü son yıllarda da görüldüğü üzere hızla büyümekte, insan ömrünün uzamasıyla çalışma kapsamları da gelişmektedir. Tıbbi gelişmeler ışığında şunu söylemek mümkündür ki; odyoloji, optisyenlik, hemşirelik, genetik mühendisliği geleceğin önemli meslekleri arasında olacaktır.

ENERJİ
Son yıllarda artan alternatif enerji kaynakları arayışı göstermektedir ki geleceğin önemli meslekleri arasında enerji sistemleri mühendisliği de bulunacak.

TURİZM SEKTÖRÜ
Artan nüfus ile birlikte havacılığın en önemli meslek grupları içerisinde yer alacağı düşünülmektedir. Ayrıca bu sektörde adı giderek duyulan mutfak sanatları ve gastronomi gibi bölümlerin de gelecekte parlayacak mesleklerden olduğu söyleniyor.

POPÜLER FOTO GALERİLER
SON DAKİKA HABERLERİ
İLGİLİ HABERLER
SON DAKİKA